Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie

Muzeum Mleka

        Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie jest strzałem w dziesiątkę dla osób, które interesują się fenomenem nowych muzeów w Polsce – muzeów interaktywnych. Otwarte stosunkowo niedawno, gdyż z końcem 2016 r., stało się znakiem rozpoznawczym Grajewa? Nietypowa aranżacja na zewnątrz obiektu przyciąga spojrzenia oraz kusi, by zajrzeć do środka. A wewnątrz kolorowa, multimedialna ekspozycja, nasycona efektami dźwiękowymi, w której można dotknąć praktycznie prawie wszystkiego. Konkretne strefy „opowiadają” o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa, z czego słynie Podlasie. Każdy element wystawy został zaprojektowany tak, aby z jednej strony umożliwiał pozyskanie wiedzy, z drugiej zaś bawił. Oddziałuje ona na zmysły: wzroku, słuchu i dotyku. Unikalne rozwiązania multimedialne, zastosowane na ekspozycji, zostały docenione przez jury międzynarodowego konkursu „Entertainment Project of the Year 2017” w kategorii AV Awards. Muzeum znalazło się w finałowej ósemce. Wizyta u nas to okazja do ręcznego wydojenia krowy, wzięcia udziału w eksperymencie z wirem mlecznym oraz spróbowania swych sił w różnych grach zręcznościowych. To również chwila relaksu w salce kinowej czy też nostalgiczna podróż do czasów PRL w strefie Bar mleczny. Dodatkowo, zwiedzający mogą otrzymać drobny upominek po rozwiązaniu quizu. Muzeum daje możliwość spędzenia czasu wolnego w sposób niestandardowy i pożyteczny.

Wiek zwiedzających nie gra roli. Tłumaczenia obcojęzyczne w wybranych aplikacjach multimedialnych oraz przewodniki językowe zachęcają turystów zagranicznych do odwiedzania obiektu. Obiekt dostosowany jest również dla osób z niepełnosprawnością.

Muzeum Mleka to nie tylko ciekawa ekspozycja multimedialna. To również miejsce spotkań mieszkańców Grajewa oraz okolicznych miejscowości na cyklicznych prelekcjach, czy też spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Najmłodsi czekają na comiesięczne spotkania z muzealną maskotką – Krówką Matyldą, by razem z nią móc przeżywać niezwykłe przygody.

Muzeum w swej ofercie zawiera również płatne warsztaty edukacyjno-plastyczne dla grup zorganizowanych oraz warsztaty plastyczno-sensoryczne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Ponadto dwie sale konferencyjne, znajdujące się w obiekcie mogą sprostać każdej formie szkoleń, konferencji, targów, spotkań informacyjnych czy biznesowych.

 

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka
ul. Konstytucji 3 Maja 36, 19-200 Grajewo

tel.: (86) 262 10 67

http://www.facebook.com/muzeummleka/
http://www.muzeummleka.pl

https://www.youtube.com/watch?v=O9ZGRBXZocc