Pałac w Patrykozach

Neogotycka rezydencja z XIX w.

Zaprojektowany przez znanego na Podlasiu architekta Franciszka Jaszczołda a wzniesiony na zamówienie generała wojsk polskich Teodora Szydłowskiego herbu Lubicz. Pałac zachował swą bogatą sztukaterię neogotycką, liczne pinakle, sterczyny, wieżyczki z basztą i 25 metrową wieżą.

Patrykozy to niewielka wioska w środkowo-wschodniej Polsce, położona w województwie mazowieckim na drodze krajowej DK 63, łączącej Siedlce z Sokołowem Podlaskim. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na obrzeżach miasteczka otoczony malowniczym ogrodem romantyczny neogotycki pałac. Budowla ta powstała w latach czterdziestych XIX wieku z inicjatywy generała wojsk polskich z okresu Powstania Listopadowego - Teodora Szydłowskiego herbu Lubicz. Za projekt zaś odpowiedzialny był działający głównie na Podlasiu polski architekt Franciszek Jaszczołd (1808 - 1873). Powstała budowla miała na tyle zróżnicowaną bryłę, że z każdej strony wygląda inaczej.

Po śmierci generała w 1863 roku rezydencja dostała się w ręce jego bratanka Antoniego Szydłowskiego, który jakiś czas później odsprzedał pałac Rajmundowi Skarżyńskiemu.

Dane podstawowe

Położenie Patrykozy - gmina Bielany - powiat sokołowski
Rodzaj zabytku Pałac
Okres budowy XIX w. - neogotyk
Fundator Teodor Szydłowski herbu Lubicz
Projektant Franciszek Jaszczołd

Wirtualny spacer

Pałac w Patrykozach

Otwórz w nowym oknie