Aparaty telefoniczne

Polowy aparat telefoniczny AP-82

Aparat telefoniczny polowy typu AP-82/MB-CB jest aparatem przenośnym, przystosowanym do pracy w warunkach polowych, w zakresie temperatur od -40 do +50 °C i wilgotności do 95%. Aparat jest zamontowany w skrzynce zamykanej pokrywką. Pokrywka zamocowana za pomocą zawiasów zamykana jest zamkiem zatrzaskowym. W skrzynce umieszczone są elementy aparatu konieczne do jego obsługi. Podobnie jak w jego poprzednikach (TA-57, TAP-67) aparat ten posiada dynamiczny mikrofon różnicowy, wzmacniacz mikrofonowy i tangentę. Zamiast dzwonka wywoławczego zastosowano generator akustyczny wyzwalany wywołaniem induktorowym. Dzięki zastosowaniu tworzywa termoplastycznego, obudowa jest bardziej odporna na udary jak bakelitowa obudowa TAJ-43.

Aparat przeznaczony jest do zapewnienia łączności telefonicznej w naturalnym paśmie akustycznym, w dwóch systemach zasilania MB i CB po łączach telefonicznych tworzonych za pomocą radiowych, radioliniowych i przewodowych linii łączności. Podobnie jak jego poprzednicy w systemie MB umożliwia zdalne sterowanie radiostacji i posiada zacisk liniowy K - przeznaczony po kontroli linii telefonicznych. Porównując własności użytkowe z innymi aparatami: nad aparatem TA-57 góruje jedynie kolorystyką wyglądu zewnętrznego. Gruby sztywny przewód mikrotelefonu jest trudny do schowania wewnątrz i często w trakcie eksploatacji wyrywa się z wtyczki typu SzR. Sama wtyczka niekonserwowana, jest trudna do przykręcania i wykręcania.


Polowy aparat telefoniczny AP-92


Polowy aparat telefoniczny P-170


Polowy aparat telefoniczny TAJ-43

Aparat polowy TAJ-43 był aparatem polowym pracującym tyko w systemie MB. Wywołanie centrali odbywało się poprzez wysłanie zewu induktorowego, odbiór wywołania sygnalizowany był dzwonkiem. Układ rozmówny aparatu - mikrofon węglowy zasilany był z ogniwa suchego napięciem 1,5 V. Włączenie mikrofonu podczas mówienia następowało poprzez naciśnięcie tzw. tangenty. System załączania mikrofonu tylko do mówienia zabezpiecza użytkownika przed podsłuchem gdy aparat nie jest używany. Aparat ten nie umożliwiał zdalnego sterowania radiostacjami, stąd pojawiła się okresie późniejszym jego wersja zmodernizowana TAJ-43MR.

Innym rozwiązaniem było zastosowanie do aparatu TAJ-43 specjalnej przystawki zdalnego sterowania. Przystawki takie były na przykład w przemysłowym komplecie radiostacji R-104 i R-104M. Aparat zapewniał następujące zasięgi łączności:

  • Na torze z przewodu PTF-7 - do 25 km
  • Na torze z przewodu PTG-19 - do 35 km
  • Na liniach z kabla PPK-4 - do 80 km
  • Na liniach napowietrznych stałych z drutu o średnicy 2 mm - do 150 km
  • Na liniach napowietrznych stałych z drutu o średnicy 3 mm - do 200 km
Ciężar aparatu z baterią i dodatkową słuchawką wynosi około 5 kg.


Polowy aparat telefoniczny TAJ-43MR

Następca aparatu TAJ-43. W wersji TAJ-43MR dodatkowy układ po przyciśnięciu tangenty mikrotelefonu zamykał pętlę stałoprądową linii telefonicznej. Umożliwiało to zdalne przełączanie radiostacji (np. R-105d, R-118 …) na nadawanie przy pracy w takim systemie. Pozostałe parametry techniczne podobne jak dla aparatu TAJ-43.


Polowy aparat telefoniczny TA-57

Aparat telefoniczny TA-57 był urządzeniem produkcji rosyjskiej. Zasilany był z baterii o napięciu 9V. Napięcie to potrzebne było do zasilenia wzmacniacza mikrofonowego wzmacniającego sygnał z mikrofonu dynamicznego uruchamianego poprzez naciśnięcie tangenty mikrotelefonu oraz układu zasadniczego aparatu i wzmacniacza odbiorczego.

Aparat pracował w systemie MB lub CB. W systemie MB wywołanie centrali lub współpracującego abonenta następowało poprzez wysłanie zewu induktorowego, zaś w systemie CB poprzez podniesienie mikrotelefonu. Dodatkowy przycisk (przycisk mniej wystający) usytuowany obok tzw. widełek uruchamiał wzmacniacz sygnału odbiorczego. W systemie MB podobnie do aparatu TAJ-43MR po naciśnięciu tangenty następowało zamknięcie pętli stałoprądowej poprzez dławik. Umożliwiało to zdalne załączanie sterowanej poprzez linię przewodową radiostacji. Był aparatem bardzo odpornym na wpływy atmosferyczne i mechaniczne. Powszechnie stosowanym na sprzęcie produkcji rosyjskiej do realizacji łączności służbowej pomiędzy aparatowniami. W radiostacjach średniej mocy wykorzystywany był najczęściej do realizacji ich zdalnego sterowania.


Polowy aparat telefoniczny TAP-67

Aparat telefoniczny TAP-67 był urządzeniem produkcji węgierskiej. Zasilany był z akumulatora o napięciu 9 V. Napięcie to potrzebne było do zasilenia wzmacniacza mikrofonowego wzmacniającego sygnał z mikrofonu dynamicznego uruchamianego poprzez naciśnięcie tangenty mikrotelefonu oraz układu zasadniczego aparatu i wzmacniacza odbiorczego.

Aparat pracował w systemie MB lub CB. W systemie MB wywołanie centrali lub współpracującego abonenta następowało poprzez wysłanie zewu induktorowego, zaś w systemie CB poprzez podniesienie mikrotelefonu. Dodatkowy przycisk uruchamiał wzmacniacz sygnału odbiorczego. W systemie MB podobnie do aparatu TAJ-43MR po naciśnięciu tangenty następowało zamknięcie pętli stałoprądowej poprzez dławik. Umożliwiało to zdalne załączanie sterowanej poprzez linię przewodową radiostacji.


Polowy aparat telefoniczny TAP-77